ТЕЛЕКОНТ разработва, произвежда и внедрява системи за контрол и управление на технологични процеси
По дефиниция това са системи за работа в Реално Време – РВ. Тяхното основно предназначение е:
- да събират и обработват процесната информация, постъпваща от обектите;
- да контролират технологичния процес;
- да предоставят на операторите достоверна, актуална и пълна информация;
- да предоставят на операторите възможността за контрол и управление чрез визуализиране на процесите и диалог със системата;
- да формират команди за автоматизирано управление на процесите и др.
Характеристики на обекта
Обектите за автоматизация могат да се класифицират, както следва:
- Индустриални обекти
- Разсредоточени обекти
Към първата група принадлежат различните видове роботизирани технологични линии в:
- Машиностроенето
- Автомобилната промишленост
- Монтажни линии и др.
Към втората група се числят обектите от:
- Енергетиката
- Метрото
- ЖП транспорта и други.
Характерно и за двете групи обекти е, че:
- работят в промишлени условия
- състоянието им се описва със значителен обем процесна информация
- информацията от процеса постъпва спорадично и с различна интензивност
- динамиката на промените може да достигне до 1 мсек.
- обектите са съставени от много на брой подобекти/съоръжения, разположени на различни разстояния един от друг и от Централния Пост – ЦП
- подобектите са технологично свързани помежду си и поради тази причина наличната в тях информация не е достатъчна за взимане на решение по управлението им. Това налага процесната информация да се концентрира в управляващ център – Централния Пост, там да се обработи и анализира и на тази база да се формират управляващи въздействия за отделните подобекти/съоръжения, които след това да бъдат предадени към тях за изпълнение.
В сравнение с „разсредоточените“, „индустриалните“ обекти се характеризират с това, че при тях съставящите ги подобекти/съоръжения се намират на сравнително малки разстояния един от друг – от порядъка на стотици метри.
Тук комуникационната инфраструктура на системата за автоматизация е съставна част от нея и се изгражда в съответствие с изискванията на системата. Това в голяма степен намалява комуникационните проблеми.
Разсредоточените обекти обаче се характеризират с това, че разстоянията между подобектите и тези между тях и ЦП са от порядъка на километри. Това налага на обектно и системно ниво да се използват публични комуникационни мрежи, които са „външни“ за системата.
Тяхната специфика следва да се разглежда като даденост върху която не може да се влияе и следователно системата трябва да се напасва към нея и да компенсира редица недостатъци, каквито са например:
- недетерминирано поведение на мрежата
- смущения по трасето
- загуба на пакети
- променлива и на моменти недостатъчна пропускателна възможност
- прекъсване на комуникацията и пр.
Така или иначе системата за автоматизация трябва:
- да може да установява бързо и еднозначно отпадане на връзката
- да гарантира пълнотата и достоверността на получената информация
- при отпаднала връзка да я идентифицира и да отбележи засегнатите от това елементи, като обяви тяхното състояние за „невалидно“ и пр.
Изисквания към системата
Системните изисквания произтичат от предназначението на системата, характеристиките на обекта за автоматизация, изискванията на потребителя и пр., като основните от тях са:
- Системата за автоматизация по дефиниция е система за работа в Реално Време-РВ и следователно трябва да е конципирана като такава.
- Системата е конструирана за работа в промишлени условия.
- Системата трябва да предоставя на оперативния персонал достоверна, пълна и актуална информация за обекта.
- Системата трябва да обезпечава време за реакция – динамика от порядъка на 1 мсек., при това независимо от:
– информационния обем на обекта
– броя и интензивността на настъпилите промени
– скоростта на обмен на информация и други фактори
- Системата трябва да присвоява на промените времето на възникване при източника с точност до 10 мсек.
- Системата трябва да има много йерархична структура и тя може да се напасва към структурата на обекта за автоматизация.
- Комуникацията на всички системни нива трябва да обезпечава заложените в нея динамични качества.
- Системата трябва да поддържа комуникация по всички утвърдени и стандартизирани комуникационни среди, технологии и протоколи.
- Системата трябва да контролира комуникационните процеси.
При отпадане на връзката на което и да е системно ниво, системата трябва да установи и запази възникналите междувременно промени в процеса и да ги предаде към съответния абонат след възстановяването на връзката с него.
- При загуба и/или получена невярна информация системата трябва да установи смущението и да обяви състоянието на засегнатите елементи за невалидно.
Структура на системата
Системата се състои от:
- Remote Terminal Units – RTU, разположени по обектите и
- Комуникационни Server-и (Front_End Server – FЕ Server)
- SCADA Server-и
- Historical Information Server – HIS и
- Human Machine Interface – HMI – подсистема,
инсталирани в Командните Станции – КС на системата.
Виж Структурна схема на системата
На „процесно“ ниво са разположени технологичните съоръжения и „интелигентните“ измервателни и управляващи устройства (Intelligent Electronic Devices – IED). На това ниво се осъществява интерфейса между системата и обектите. Информацията от тях постъпва в RTU паралелно, директно на цифрови входове и изходи и/или серийно, по комуникационен път.
На „обектно“ ниво се намират самите RTU, както и FЕ Server-ите. Те формират комуникационната подсистема. В рамките на тази подсистема се извършва обмена на данни между обектите и КС на системата.
В информационния тракт се предава процесната информация от обектите към КС, а в командния – командите и заявките за данни към обектите.
Предвид големите разстояния между обектите и КС, специално при телемеханичните системи за преноса на информация се ползват различни комуникационни мрежи, среди и протоколи, в т.ч. и публични мрежи.
На „системно“ ниво са разположени SCADA Server-ите, HIS, HMI – подсистемата, както и интерфейсите към „чужди“ системи. Тук, постъпилата от всички обекти информация се обработва, анализира и чрез диспечера и/или автоматично се формират управляващите въздействия за обектите.
Области на приложение
Системата може да се прилага в различни области на промишлеността, като например:
- Енергетика
- ЖП транспорт
- Метро
- Енергиен мениджмънт
- Индустриална автоматизация и др.
В случаите на териториално разсредоточените обекти, каквито са Енергетиката, ЖП транспорта и пр., тя се структурира като телемеханична система (Remote Control System).
В останалите случаи, когато обекта за автоматизация се явява технологичен участък, линия, цех и пр., тя се конципира като стандартна Автоматизирана Система за Управление на Технологични Процеси – АСУТП.